Investicija v strešno kritino je pomembna odločitev, ne glede na to, ali gre za njeno obnovo ali pa novogradnjo. Ker gre za dolgoročno investicijo je pomembno predvsem to, da nam bo strešna kritina služila tudi več desetletij. Zato mora biti v prvi vrsti kakovostna, odporna na vremenske vplive in tudi mehansko odporna.
Verjetno je strešna kritina eden najbolj izpostavljenih delov vsakega objekta. Dež, sneg, toča, veter in zmrzal ji nikakor ne smejo priti do živega, zato njena izbira zahteva tehten premislek. Zato je potrebno že pri zasnovi strehe pomisliti na geografske in vremenske značilnosti okolja, v katerem stoji objekt.
Kakšno strešno kritino izbrati za strmejše strehe?
Izkazalo se je, da je pomanjkljivo projektiranje streh glede na odpornost proti vremenskim vplivom pogosto razlog za večjo materialno škodo. V splošnem velja, da so strehe na območjih z več padavinami in malo vetra strmejše in temu primerno je potrebno prilagoditi tudi izbiro strešne kritine.
Najbolj razširjena je zagotovo opečna strešna kritina, ki je primerna za strehe z naklonom 20° in več. Za strmejše strehe je primerna tudi kovinska, ravna vlaknocementna, bitumenska in betonska strešna kritina, ki zadovolji vsem konstrukcijskim zahtevam strehe.
Kakšno strešno kritino izbrati za položnejše strehe
Na območjih, kjer je malo padavin in veliko vetra so priporočljivejše položne strehe. Na takšno streho delujejo manjše sile vetra, zato je manjša verjetnost, da bo strešno kritino odkrilo. Zavedati pa se je potrebno, da v primeru večjih padavin voda ali sneg iz njih ne odtekajo tako kot bi morale, zato takšne strehe lahko zelo hitro zamakajo.
Za položnejše strehe je zato najbolj primerna kovinska strešna kritina, ki je sicer primerna tudi za najbolj strme strehe. Prav tako je dobra rešitev valovita vlaknocementna strešna kritina in pa bitumenska kritina, ki je tudi primerna za vse naklone streh.